Oravice-ubytovanie, informácie, službyOravice-ubytovanie, informácie, službyOravice-ubytovanie, informácie, služby
Ubytovanie, informácie, služby
Oravice-slovenská verzia Oravice-english version
Hľadať na www.oravice.info

Oravice - turistika

Orava sa nachádza v oblasti severného Slovenska, obklopená Poľskom a pohoriami Západných Tatier, Chočských vrchov, Malej a Veľkej Fatry. V tomto malebnom regióne sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatok, prírodných krás.
Oravský zámok
Nad obcou Oravský Podzámok sa vypína Oravský zámok, ktorý bol oddávna opevneným hradiskom. Vznikol na strategicky dôležitom mieste uhorsko-poľskej cesty v blízkosti colnej stanice v Tvrdošíne a od roku 1370 bol aj župným hradom. Komplex budov horného, stredného a dolného zámku, zaberajúcich tri výškové terasy hradnej skaly, stavali postupne od polovice 13. až do začiatku 17. storočia.
Oravský zámok
Oravský skanzem
Múzeum oravskej dediny je umiestnené v prekrásnom podhorskom prostredí medzi Zubercom a Zverovkou. Okolo 50 stavieb ľudovej architektúry z rôznych dedín je rozostavených v niekoľkých celkoch, pripomínajúcich jednotlivé časti Oravy. Skanzen začali budovať v roku 1967 a od roku 1975 je sprístupnený pre verejnosť.
Múzeum oravskej dediny
Kontakt :
Múzeum oravskej dediny 850, 02732 Zuberec
Tel.: 0904/444 084
E-mail: mod.@zoznam.sk
Hájovňa
Keďže Orava je aj rodiskom velikána slovenskej literatúry Pavla Országa Hviezdoslava (nar.v 1849 vo Vyšnom Kubíne), nemenej zaujímavými sú aj Hviezdoslavova hájovňa na Slanej Vode (neďaleko obce Oravská Polhora) alebo básnikovo múzeum v Dolnom Kubíne.
Hviezdoslavova hájovňa
Chata Zverovka
Z Chaty Zverovka vedú najdôležitejšie turistické trasy po Roháčoch.
Pre milovníkov zimných športov je iste nezanedbateľné aj to, že chata Zverovka je postavená takmer na úpätí lyžiarskych zjazdoviek a vlekov, na ktorých sú výborné lyžiarske podmienky od novembra až do konca apríla.
V našom ubytovacom zariadení si môžete vybrať izbu podľa želania. Ponúkame Vám dvoj- až sedem-lôžkové izby. Taktiež si môžete zvoliť ubytovanie v zruboch, ktoré sú ako stvorené pre štvor až päťčlenné skupiny. V zrube sú dve poschodové postele + prístelok, toaleta, umývadlo a elektrické vykurovanie. Raňajky a večeru máte zabezpečené v centrálnej chate, kde sú aj sprchy.
Chata Zverovka
Kontakt:
043/ 539 53 27
043/ 539 51 06
0905/ 973 201
Bufet pri Ťatliakovom jazere
K vysunutým pracoviskám Chaty Zverovka patrí taktiež Bufet pri Ťatliakovom jazere, ktorý Vám ponúka najvyššie položené občerstvenie v Roháčoch z oravskej strany. Bufet pri Ťatliakovom jazere sa nachádza vo výške 1373 m. n m.
Je situovaný na konci Roháčskej doliny, na úpätí vrcholov Ostrého Roháča, Plačlivého a Volovca. Na mieste, kde sa nachádza bufet je križovatka turistických ciest a chodníkov. Môžete si vybrať ľahký, náučný, chodník, vedúci k Roháčskym plesám a vodopádu alebo si môžete vybrať tažšie, ale o to zaujímavejšie túry na Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé a iné vrcholy hlavného hrebeňa Roháčov.
Bufet pri Ťatliakovom jazere
Roháčske plesá
Národná prírodná rezervácia s výmerou 452ha. Je pohodlne prístupná po turistickom chodníku od bývalej Ťatliakovej chaty. Roháčske plesá je sústava 4 plies v uzávere Roháčskej doliny pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami (Tri kopy, Hrubá kopa). Hlavné štyri plesá sa nachádzajú v "terasách" nad sebou (druhé a tretie pri sebe), na zostupe cez Spálenú dolinu sa nachádza ďalšie, Opálové pliesko a nižšie Roháčsky vodopád.
Roháčske plesá
 Roháčske plesá  Roháčske plesá
 
Juráňova dolina
Turistická trasa do Juráňovej doliny začína v rekreačnom stredisku Oravice smerom do Tichej doliny, pokračuje cez Juráňovu dolinu a Bobroveckú dolinu späť do Oravíc. Nádherné tiesňavy Juráňovej doliny, divé riavy potoka pretekajúceho cez skalné rokliny zanechajú krásne zážitky v srdci každého turistu. Dĺžka trasy 12 km, trvanie trasy 4 hodiny.

Nemenej zaujímavou je túra na Sivý vrch, z ktorého je možné pokračovať na južnú stranu Západných Tatier. Divoké tiesňavy je možné objaviť aj v Kvačianskej doline, alebo Prosieckej doline, pričom tieto trasy patria medzi najkrajšie v Západných Tatrách.

Turistické trasy v okolí Oravy
 Baníkov-sedlo  Ostrý Roháč  Sivý vrch  Juráňova dolina  Prosiecka-Kvačianska dolina
 
Oravice-ubytovanie